O nás

poznejte nás

O platformě PSST

 • je otevřené hnutí, kam se mohou zapojit jak fyzické tak právnické osoby s cílem pomoci hladké přeměně uhelných regionů a efektivnímu vynaložení evropských peněz. 

Čeho se obáváme:

 • peníze se nepodaří vyčerpat
 • rezignace na odstraňování socioekonomických nerovností vzniklých odklonem od těžkého průmyslu
 • korupčního jednání
 
Cílem této platformy je zlepšit proces přípravy, komunikaci i participaci v rámci spravedlivé transformace regionů. Chceme, aby peníze z JTF byl využity maximálně efektivně a skutečně vedly k narovnání socioekonomických nerovností, které negativně ovlivňují kvalitu života lidí v regionech zasažených útlumem uhelného průmyslu a těžby. 
 

Chceme skutečně spravedlivou transformaci!

Chceš ji i ty?

PSST neboli Platforma pro skutečně spravedlivou transformaci

 • Cíle Psst! 

   

  • Chceme sjednotit komunikační linku vymezující se proti stávajícímu průběhu transformačního procesu. Jasně formulovat rizika a argumenty, položit ty správné otázky těm správným lidem a tím zlepšit informovanost veřejnosti. Transformace je věcí veřejnou a nesmí se odehrávat za zavřenými dveřmi jako doposud. Strategické ani jiné transformační projekty nemají sloužit zájmovým skupinám, ale odpovídat na potřeby lidí.
  • Chceme propojit odborníky, aktivisty, neziskové organizace i politiky, kteří se zabývají spravedlivou transformací uhelných regionů a sdílet zkušenosti i pohledy ze všech tří krajů. Jednoduše všech těch, kterých se tato problematika nějak dotýká.
  • Chceme hájit zájmy občanů zasažených odchodem od uhlí, zájmy neziskového sektoru, malých a středních podniků i samospráv v kontextu upřednostňování zájmů velkých hráčů a “starého” průmyslu. Chceme umožnit se zapojit všem.  
  • Chceme, aby se peníze z fondu vyčerpaly co nejefektivněji, a ne ve prospěch několika málo osob. Hrozí, že prostředky zmizí v netransparentních projektech nebo o ně dokonce úplně přijdeme.

   

   

Rosteme

Přidej se k nám

0
členů
0
Měsíců funogvání
0
Spolupracujících skupin/osob

PSST vznikla na půdě Moravskoslezského kraje na podzim roku 2022, jako otevřená komunikační platforma. Důvod vzniku byla nespokojenost s kroky kraje a dalších vlivných akterů s nakládáním prostředků z fondu Spravedlivé transformace.

Zuzana Klusová

politička, mediální korokunzultantka a členka vedení spolku S.O.S. Karviná. Od roku 2020 je zastupitelkou Moravskoslezského kraje.

Veronika Cinková

Organizátorka, produkční, aktivistka. Aktuálně pracující pro PSST a Re-set, aktivní v Institutu aktivního občanství.

 

Zakládající členky

Jsme hrdí na naše přátele, členy a příznivce platformy. Za jejich činnost jim děkujeme!